Povesť o hrade Kamenica 

Pán Kamenického hradu vladáril nad svojím ľudom prísno, ba kruto. Mal však syna, ktorý bol povahove pravým opakom svojho nemilosrdného otca. Bol zádumčivý, snivý a holubičej povahy.Miloval lesy, polia, romantiku jasných nocí, ligot hviezd, kvety...
Bol krásny jarný deň. Všetko dýchalo šťastím a novým životom, krv spievala hymny lásky ... Mladý hradný pán si zašiel do lesa, aby sa pokochal v zmŕtvychvstaní prírody. Les ho prijal s otvoreným náručím a mladý hradný pán si v ňom vydýchol z plných pŕs sťa človek, s ktorého spadla veľká starosť.Bol tu veľmi šťastný, ako môže byť len človek citlivého srdca s čistým svedomím. Jeho krásna tvár žiarila priamo akousi nadzemskou radosťou. Časom sa zahľadel do diaľok a vtedy sa mu v mysli zjavoval obraz akejsi neznámej ženy, ním vybájenej a všetkou krásou ženskej nežnosti obdarenej.
Veď dosiaľ márne hľadal takúto ženu, márne túžil po nej ... Nikde jej nebolo, hoci na hrade žili desiatky tých najkrásnejších dievčat a nejedna by s láskou a s vďakou položila oddane na jeho plecia svoju peknú hlavičku. Nie! Takej ženy ešte nevidel, a čím dial, tým mocnejšie túžil po nej ...
Sadol pod košatý dub a jeho myšlienky sa spriadali samy od seba. Letely, sťa by chcely dohoniť prelud srdca a priniesť ho v podobe vybájenej ženy k jeho nohám. A les sa modlil zbožne svoju romantickú modlitbu... Ako rád by tento prelud privinul k srdcu, ako by sa s ním maznal... Znezrady sa zapýril, ako by sa bol pristihol pri akomsi nedovolenom čine.Mladý hradný pán a ni nezbadal, že na oblohe sa zbierajú oblaky, že slnce sa zahaľuje čierňavou a nad zemou visí predzvesť búrky.
Dumal, rozmýšľal a zabúdal na seba a na všetko, čo sa okolo neho deje.
Odrazu sa zablyslo, hrom udrel a pustil sa hustý lejak.
Mládenec prudko vyskočil a utekal do dedinky neďaleko lesa.
Búrka zdivela a dážď sa lial ako z krhly.
Ukonaný a do poslednej nitky premoknutý vrútil sa do prvej chalúpky, ktorá mu prišla do cesty. Chalúpka bola majetkom starého vdovca - sedliaka, ktorý tam žil so svojou jedinou dcérou. Obidvaja pozreli udivení na premoknutého mládenca. Starec si ho dlho mlčky prezeral, mračil sa ; bolo na ňom badať, že nad niečím veľmi tuho rozmýšľa.-Ale, veď je to mladý pán, syn nášho hradného pána! - vykríkol po dlhšom rozmýšľaní a pokorne sa vrhol k jeho nohám. Mladý človek ho zdvihol.-Nerobteže si také starosti, bol som v lese a keďže sa spustil lejak a na hrad bolo ďalej ako sem, nuž zabehol som sem..., - povedal s nútenou veselosťou, hoci sa triasol od zimy na celom tele.-Nože, dievča, zakúr, aby sa mladý pán mohol zohriať a usušiť!!
Dievčina odbehla, rumeiac sa na celej tvári, do drevárne, a o chvíľu sa vrátila s veľkou nošou suchých triesok. Zrak mladého pána s úľubou spočinul na krásnom dievčati. Veď Helenka bola naozaj krásavica. Sťa by stelesnený prelud rojčivej duše mladého hradného pána.
Jej postava bola kyprá, strunistá, tváričku mala podlhovastú, rumenistú, a z nej akosi radostne pozeralo na svet dvoje modrých, jasných očú.Čím dlhšie sa mladý hradný pán na ňu pozeral, tým hlbšie sa vrýval do jeho srdca jej obraz a tým mocnejšie sa presviedčal, že táto nepokalená krásavica je tým vysneným ideálom, ktorý sa mu zjavoval v snoch, ktorého hlas počúval v šume lesov, ktorého obraz si už tak dávno v duši vymaľoval dúhovými farbami a po ktorom tak veľmi dávno túžil...
Dážď prestal bubnovať na okná, slnce ukázalo zase svoju jasnú tvár, a mladý hradný pán, poďakujúc sa srdečne za pohostenie, odobral sa od svojich dobrých hostiteľov.
Stisol vrele malú rúčku roľníckej dcéry a odišiel na hrad zamyslený, ale s prenesmiernym šťastím.
Hej! Ako mu je teraz ľahko okolo srdca, akým voľným sa teraz cíti, ako by rád teraz tancovať, spievať a v bujnej vôli objať celý svet! Veď dnes našiel tú, ktorú už tak veľmi dlho hľadal...
Našiel svoj sen, splnily sa jeho túžby ; celý jeho doterajší život zdal sa mu byť len veľkou prípravou na tento slávnostný deň...
-Milujem, zbožňujem, milujem, --- ozývalo sa v ňom stále, keď utekal na hrad.
A na druhý deň, hoci už nepršalo, prišiel zas do chalúpky, na tretí deň zas, a pomaly chudobná chalúpka nevládala pojať veľkú lásku dvoch mladých ľudí...
A neuplynul ani týždeň, už spolu počúvali šum lesa, spolu viazali kytičky z lesných kvetov, spolu snívali veľký sen o nebývalom šťastí...I dnes slávia hody lásky, i dnes sú šťasní, blažení. Práve sa usniesli na tom, že tajnosť svojich sŕdc prezradia svojim rodičom a budú si od nich pýtať požehnanie svojich citov.

Rojčivý syn stojí v akýchsi divných rozpakoch pred svojím otcom. Z očú otcových srší bojovnosť, odhodlanosť a krutá neústupnosť. Ani len pri pohľade na tvár jediného syna tento divý pohľad nezlahodnel. Bolo to už v jeho krvi. -No a čože mi to chceš povedať? Povedz, ale rýchlo, lebo mám mnoho iných starostí, načo si prišiel ku mne v takú neobvyklú hodinu? - opýtal sa otec a zdalo sa, že v tejto chvíli sa v jeho tvrdých očiach zjavilo trochu smiechu a tvár ako by bola zmäkla.
-Otecko, nehnevaj sa na mňa, ale prišiel som ti zvestovať veľmi dôležitú novinu.
-Ja milujem isté krásne dievča a chcel by som sa oženiť.
-To je pekné! No poď sem bližšie, veď som na to už aj ja myslel ; ja už starnem, ty si už dorástol, o ženbu sa musíme postarať, aby náš slávny rod nevymrel.
-A ja mám už aj nevestu vybratú, otecko, keby si vedel, aká je...
-Ako, čo, nevestu si si sám vybral - bezo mňa?
-Áno, a je to najkrásnejšia dievka z celej krajiny.
-Ktože je to teda? - opýtal sa otec podráždene.
-Dcéra roľníka v dedine! - odpovedal syn a zapýril sa.
-Roľníka----?- vykríkol otec a skočil zo stoličky.
-Neblaznej, lebo, prisámbohu, udrem ťa! - dodal veľmi podráždeným hlasom.
-Syn stál pred otcom pokorne a ticho, a otcova červená tvár červenela čím dial, tým viac.
-Chachacha!- zarehotal sa po dlhšom mlčaní. - Syn hradného pána a roľníkova dcéra! Či sa nehanbíš prísť mi na oči s týmto? Fuj...!
-Ale ja ju prenesmierne milujem!
-Láry-fáry, aká láska, chachacha,- smial sa otec.- Ja ti dám roľníka, ty naničhodník! Ber na vedomie, že o dva dni sa zasnúbiš s dcérou pána susedného hradu!
-Ale otče! - vykríkol nešťastný syn a vrhol sa k jeho nohám. - Otče, ja ju milujem...
-Čo mňa je do toho? Ale teraz sa mi prac! Už sa postarám o to, aby si sa nemohol dostať z hradu na tvoje sprosté zálety. Marš, ani vidieť ťa už nechcem!
Madý hradný pán sa vytackal z otcovej komnáty a na chodbe ho pochytil kŕčovitý plač.
Všetky jeho plány sa zrútili, celé šťastie ľahlo popolom, všetky sny sa rozpŕchly a zostal len žeravý bôľ...
Klesol na tvrdú dlážku a zamdlel.
-Helenka, Helenka! - šeptaly jeho pery, keď ho služobníctvo kriesilo.

Na hrade sú všetky okná osvetlené. Hudba znie, tancuje sa a spieva... Slávi sa zasnúbenie nešťastného hradného syna s krásnou dcérou pána súsedného hradu. Syn je bledý a mĺkvy. Na otázky svojej snúbenice odpovedá roztržito ; jeho myšlienky sú u krásnej Helenky, ktorá práve teraz stojí na vysokom bradle a uprene, so zaslzeným zrakom pozerá do osvetlených hradných okien. Uzrela tvár milovaného mládenca a vidí ho... vidí..., ako ho jeho snúbenica objíma...

Zdroj: www.hornatorysa.com---
OZ Kamenná veža

Venujte 2 % z vaších daní občianskému združeniu Kamenná veža
www.zachranmehrady.sk Pomohli
nám
Najnovšie
články
Bola raz jedna povesť

31. 01. 2018
Peňazokazecké dielne, teda miesta na falšovanie peňazí, boli na našom území veľmi rozšírené. Falšovatelia sa najradšej ukrývali so svojím remeslom v jaskyniach alebo v útrobách hradov....

Pozvánka

31. 12. 2017
Združenie Kamenná veža vás pozýva dňa 31.12.2017 od 12 hod. na Silvestrovské stretnutie na hrade Kamenica.

Hradné slávnosti 2017

09. 12. 2017
12-13 august 2017

Ocenenie- Dobrovoľník roka 2016

09. 12. 2017
Ocenenie dobrovoľník roka 2016 za aktívnu snahu pri obnove hradu v Kamenici sa združenie Kamenná veža rozhodlo venovať MARTINOVI PČOLKOVI z Kamenice.
Ocenenie prevzal od predsedu združenia Milana Gladiša.

Dobrovoľníci opäť v Kamenici: Letný medzinárodný dobrovoľnícky tábor 2017

16. 08. 2017
Od 07- 15 augusta sa na hrade v Kamenici stretli dobrovoľníci z obci N. Slávkova, Lipian a Kamenice s dobrovoľníkmi zo Španielska, Francúzska, Poľska a Talianska, aby pomohli pri obnove národnej kultúrnej pamiatky hradu v Kamenici.

Letný medzinárodný dobrovoľnícky tábor 2016

07. 08. 2016
Od 08.08.2016 - 16.08.2016
Prídu zahraničný dobrovoľníci z Japonska, Španielska, Taiwanu. Každý kto chce pomôcť bude na hrade vítaný.

Hradné slávnosti 2016

07. 08. 2016
13. august: program- stredovek na hrade od 14 hod.
Noc hradných zrúcanín 2016
Nočné dobýjanie hradu Kamenica

14. august: program - šarišský folklór, od 13 hod.
Folklórna skupina Železiar
Divadlo Drak- piesne z muzikálu : Na skle maľované

Hradné slávnosti 2015

31. 07. 2015

Medzinárodný letný dobrovoľnícky tábor 2015

23. 06. 2015
Príď a pomôž zachrániť národnú kultúrnu pamiatku.
Od 01.06.2015 do 30.09.2015, Hrad Kamenica

Kamenický hrad vstáva z ruín

05. 06. 2015
Príspevok z televízie TA3
(29.05.2015 12:58:52)